Bez kategorii

Świat sztucznego obrazu i dźwięku

Komputery, będące początkowo dostępne i zrozumiałe tylko dla nielicznych, są dziś obecne w życiu większości z nas. Zastąpiły maszyny do pisania, analizują działalność finansową, uczą. Oczywiście, taki rozwój komputeryzacji życia związany jest z postępem elektroniki, ale mamy tu również do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym: fakt, że jakaś maszyna potrafi pomóc w konkretnym zadaniu (np. składzie drukarskim), powoduje wzrost zapotrzebowania na komputery, robiące to jeszcze lepiej, szybciej i taniej.

W miarę rozwoju technologii komputerowych zmieniało się podejście do przedstawiania informacji odbiorcy – człowiekowi. Czasy tradycyjnych terminali tekstowych bezpowrotnie minęły. Wszędzie królują systemy graficzne, pozwalające na korzystanie Komputer Silicon Graphics Challengez komputera bez specjalnego przygotowania. W ostatnich latach komputery wzbogaca się o możliwości multimedialne – bardzo modne dziś określenie, oznaczające wykorzystywanie przez komputer i sterującego nim człowieka, wielu środków wyrazu: trójwymiarowej grafiki, wysokiej jakości dźwięku, obrazu video, tekstu.

Można przekazywać informacje i idee znaczcie skuteczniej niż dotychczas. a rynku techniki video widać odejście ze drogich i wyspecjalizowanych urządzeń realizujących pojedyncze zadania. Ich miejsce zajmują komputerowe systemy ogólnego przeznaczenia, dające twórcom większą swobodę, a dla producentów – będące tańsze. Nie ma nic szczególnie nowego w komputerach zapisujących obraz video i dźwięk. Jednak w zastosowaniach profesjonalnych do niedawna ograniczeniem było użycie odpowiednio dużych „mocy obliczeniowe”, pozwalających uzyskać odpowiednie efekty.

Jednak ostatnie lata przyniosły radykalną zmianę sytuacji. Mikrokomputery są wyposażeniem kompletnego studia produkcyjnego. Przy tradycyjnym montażu w TV poszczególne urządzenia, jedno po drugim, przekazują sobie zapis video. W skomputeryzowanym studio, komputery realizujące różne etapy produkcji mogą dzielić między sobą pośrednie rezultaty, a nie tylko końcowe efekty pracy. Systemy takie jak: Galileo Video, Sirius Video, czy system kompresji Cosmo Compress, dają możliwość wykonania zadań na poziomie wymaganym przez współczesne studia telewizyjne.

W roku 1993 firma Silicon Graphics nawiązała ścisłą współpracę z Industrial Light & Magie – słynną wytwórnią efektów specjalnych Georga Lucasa. Obecnie trwają wciąż prace nad takimi projektami i choć wciąż są kłopoty m. z naturalną animacją takich postaci, chwila ta wydaje się bliska. tej chwili weszliśmy właśnie na obszar Virtual Reality, czyli istniejącej rzeczywistości wirtualnej, świata pozorów. VR stają się coraz doskonalsze, a nawet mają wkrótce wkroczyć do naszych domów, za sprawą urządzeń rozrywkowych, zapowiadanych przez największych producentów z tej branży.

Oczywiście, na obecnym etapie wirtualna rzeczywistość, jest odróżnialna od otaczającego nas świata, systemy jak na razie są niedoskonałe, ale co będzie za kilka lat. ie należy jednak sądzić, że ogromne stacje graficzne o wielkich mocach obliczeniowych służą tylko dla rozrywki i ułatwiania kontaktu człowieka z komputerem. Wykorzystywane są one również np. do modelowania chemicznego, gdzie można obejrzeć dowolną cząsteczkę ze wszystkich stron, a nawet od wewnątrz. Można w ten sposób testować, bez żadnego niebezpieczeństwa, nie otrzymane jeszcze związki chemiczne. Taka technika przydałaby się pewnie też na lekcjach chemii.

Zalety pracy równoległej komputerów można docenić dzięki testowi przeprowadzonemu przez profesora Paula Woodwarda, pracowników uniwersytetu w Minnesocie, Army High Performance Computing Research Center i SGI. Rozwiązali oni jeden z problemów obliczeniowych, zaliczanych przez administrację amerykańską do tzw. Szesnaście dwudziestoprocesorowych komputerów Challenge XL, połączonych łączami optycznymi, rozwiązało problem przepływu turbulentnego w obszarze 1024x1024x1024, czyli ponad miliarda punktów. Obliczenia wymagały około 2, 5 * 10 do potęgi 15 (225 i jeszcze 13 zer) operacji zmiennoprzecinkowych, co daje średnią moc obliczeniową 4, GFLOPS (słynny Cray posiada ok. Tak wielkie szybkości są prawie niewyobrażalne dla zwykłego śmiertelnika, ale obecnie są już faktem, a komputery o takich możliwościach rozwiązują zadanie wcześniej niemożliwe do zrealizowania.

Dodaj komentarz